Nitelikli Elektronik Sertifikamı (E-İmza) Aldım, Ne Yapmalıyım?

Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden almış olduğunuz sertifikanızı kullanabilmeniz için gerekli adımları aşağıdaki sıra ile gerçekleştiriniz.

1.Adım

Kurye tarafından tarafınıza elden teslim edilen AKİS Akıllı Kartta yer alan Nitelikli Elektronik Sertifikanın yüklü olduğu çipli parça aşağıdaki gibi hasar verilmeden işaretli yerlerinden kırılarak çıkarılır. Eğer kenarlarında çapak kaldıysa uygun bir alet ile zarar vermeden  temizlenir. Çıkarılan çipli parça, ACS 38T USB-Beyaz Tipi  kart okuyucuya  aşağıda görüldüğü şekilde  ve ok yönünde itilip yerleştirilir. 

Resim

2.Adım

http://www.kamusm.gov.tr adresinde “Sürücü” menüsünden işletim sistemine uyumlu sürücüler indirilir ve kurulur.
adim2

 Resim

Resim

Sürücüleri göster butonuna bastığınızda aşağıdaki ekran gelir.

Resim3.Adım

http://www.kamusm.gov.tr adresinde Online İşlemler altında bulunan “Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri” linkine tıklanır.

Resim-3

4.Adım

Açılan sayfada “Şifreli Giriş” yapılır. Daha önce Kamu SM'den alınmış ve geçerli olan bir sertifikayla giriş işlemi “E-imzalı Giriş” butonuna tıklanarak da yapılabilir.

Resim-4

5.Adım

Kimlik No, Resimdeki Yazı ve Güvenlik Sözcüğü alanları doldurulup Giriş butonuna basılır. Cep telefonunuza gönderilen SMS Onay Kodu girilir.

Resim-5

6.Adım

Elektronik sertifikanız ile yapacağınız işlemler için gerekli olan PIN bilgisi, "PIN/PUK Bilgisi" butonuna tıklanarak listelenebilir.

Resim-6

PIN bilgisinin kullanılması ve saklanması ile ilgili uyarıların tamamı DİKKATLE okunmalıdır:

 1. PIN bilgisinin güvenli olarak muhafaza edilmesi kart sahibinin sorumluluğundadır. Ayrıca, kart sahibi tarafından silininceye kadar Kamu SM'de şifreli olarak tutulur.
 2. "Parolalarımı Kaydet" butonuna basılarak oluşturulan PIN bilgisinin yer aldığı PDF dosyasının, güvenli bir yerde saklanması, ayrıca PIN bilgisinin yazıcıdan baskısı alınarak basılı kopyasının da saklanması önerilir.
 3. PIN bilgisinin  KAMU SM sisteminden silinmesi tavsiye edilir.,  "Parolalarımı Sil" butonuna basıldığında, PIN bilgisi, Kamu SM sisteminden, bir daha görülemeyecek şekilde tamamen silinir.
 4. PIN'in 3 (üç) kere hatalı girilmesi durumuna Kilit Çözme seçeneğine tıklanarak yeni PIN üretilir.
 5. 01.01.2011 tarihinden itibaren üretilen kartların PUK yönetimi KAMU SM tarafından  yapılmaktadır. Bu yüzden PUK bilgisi ile ilgili hiçbir işlem yapılmamalıdır.  PUK bilgisi, Kamu SM tarafından da hiçbir şekilde görüntülenemez. Yetkisiz veya hatalı olarak yapılan 3 (üç) PUK giriş denemesi ile kart kullanım dışı kalır ve bir daha kullanılamaz. Bu durumda kart(sertifika) ücret karşılığında yenilenir.

Bilgilendirme

Bireysel Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri menüsünden yapılabilecek işlemler aşağıdaki gibidir;
 • "Askıdan İndir" sertifikanın, sertifika sahibi tarafından askıya alındığı durumlarda, sertifikayı tekrar kullanıma açmak için kullanılır.
 • "Sertifikamı İptal Et" ile listelenen sertifikalardan her biri, bir daha kullanılamayacak şekilde iptal edilir. İptal edilen sertifika(lar) ücret karşılığı yenilenir.
 • "Bilgi Güncelle" seçeneği ile listelenen kişisel bilgiler güncellenir.
 • "Sertifika Listele" seçeneği ile sertifikalar listelenir. Listelenen sertifikaların seri numarasına tıklayarak, sertifikaya ait detaylar incelenebilir.
 • "PIN / PUK Bilgisi" seçeneği ile PIN / PUK bilgileri görüntülenebilir, kaydedilebilir ya da silinebilir.
 • "Kilit Çözme" kilitlenen kartın kilidini çözmek ve yeni bir PIN kodu üretmek için kullanılır.
 • "Çıkış" seçeneği, sistemden çıkış yapmak için kullanılır.Bu içerik 18.11.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 1511 kez okundu.